همیاران طبیعت اسبوکلا

Esbookola Nature Helpers Association

همیاران طبیعت اسبوکلا

Esbookola Nature Helpers Association

همیاران طبیعت اسبوکلا

روز درخت کار ، درختانی که رهبر می کارد

پنجشنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۲، ۰۷:۰۰ ب.ظ

امروز روز درختکاری است در این روز دل زمین شاد است و آسمان به راحتی نفس می کشد. پرنده ها سرود بهاری سر می دهند وخورشید با دلگرمی برزمین می تابد.

مردم با زمین مهربان می شوند و با دست خود نهالی را در دل خاک می کارند و با این کار زمستان را فراری می دهند. یکی از زیباترین و پرثمرترین نعمت های پروردگار بزرگ، درخت است که بخش زیادی از احتیاجات انسان ودیگرموجودات زنده راتامین می کند. هر درختی که درگوشه ای روییده و شاخ و برگی دارد، برای همه مردم است و ثروت ملی به حساب میآید. بنابراین مواظبت از درختان و جلوگیری از نابودی آنها جزء وظایف هر فردی است.

درخت ودرختکاری درادیان وفرهنگهای مختلف جهان جایگاه خاصی دارد ودین مقدس اسلام نیزکاشت درخت را مورد تشویق و ترغیب قرار داده است و بعضی از بزرگان دین به این امر اشتغال داشته اند. چنانکه حضرت علی (ع) در مدینه، باغ های خرمای فراوانی به وجود آورد و بیشتر آنها را در راه خدا وقف کرد.
درخت، طلای سبز
زمینِ سبز، دوست داشتنی و خیال انگیز است. چشم را نوازش می دهد و زبان را به تسبیح وا می دارد این قامت بلند و باشکوه، طلای سبزی است که زیستن، شکوفایی، حرکت و پویایی را به ما می فهماند. خداوند این موجود سبزو بابرکت را مایه حکمت و قدرت خویش قرار داده است. در قرآن کریم بیش از بیست آیه به سر و راز رویش گیاهان اشاره می کند. حضرت علی (ع) درباره ارزش درخت و اندیشه در آفرینش هستی درنهج البلاغه می فرماید: «همه موجودات سنگین و سبک، بزرگ و کوچک، و نیرومند و ضعیف، در اصول حیات و هستی یکسان اند و آفرینش آسمان و هوا و بادها و آب یکی است. پس در آفتاب و ماه و درخت و گیاه و آب و سنگ و اختلاف شب و روز و جوشش دریاها اندیشه کن... که نشانه های روشن پروردگارند».
پیوند درختکاری با معنویت
پیغمبر اکرم (ص) به کسی که درخت می نشاند، فرمود: «می خواهی تو را به نشاندن درختی راهنمایی کنم که استوارتر، رشدش بیشتر، میوه اش خوش تر و بادوام تر از این درخت باشد؟» عرض کرد: بلی یا رسول اللّه . حضرت فرمود: «هر بار که صبح یا شب تسبیحات اربعه بگویی، برای هر تسبیح، ده درخت از انواع میوه ها در بهشت برای تو کاشته می شود». آن مرد عرض کرد: یا رسول اللّه ، من شما را شاهد می گیرم که این محل را وقف فقیران کردم.
سخنان بزرگان دین در باره درختکاری :
پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه ای را به زیر کشت ببرد و انسان ها، حیوانات یا پرندگان از آن بخورند، این کار صدقه ای از طرف آن شخص شمرده می شود». آنحضرت همچنین فرموده اند: هر کس درختى بکارد و در نگهدارى آن بکوشد تا میوه دهد، در برابر هرچه از آن میوه به دست آید، پاداشى نزد خدا خواهد داشت.  حضرت علی (ع) نقل می فرماید: «هنگامی که رسول اکرم(ص) گروهی را به جهاد می‌فرستاد، به آنان چنین رهنمود می‌داد: با نام خدا حرکت کنید ... مبادا به کشتن زنان، پیران و کودکان مبادرت نمایید ... و از قطع درختان بپرهیزید؛ مگر درختی که مانع جنگ یا مانع بین شما و مشرکین باشد.» امام صادق(ع) فرمودند:شش چیز است که مومن پس از مرگ از آنها بهره مند می شود: فرزند صالح، مصحفی که از او بماند، چاه آبی که حفر کرده باشد، آبی که جاری کند، سنت نیکی که بنهاد و در ختی که بکارد.  از امام کاظم علیه السلام نیز نقل شده است که فرمود: سه چیز، چشم را جلا می‌بخشد [و بر روشنایی آن می‌افزاید]: نگریستن به گیاهان خرم و سرسبز، نگاه به آب جاری و نظاره کردن صورت زیبا.»
نامگذاری روز درختکاری در ایران: 
همانطورکه گفته شد،احیای زمین و کاشت درختان،همواره در فرهنگ اسلامی جایگاه خاصی داشته و مورد توجه بوده است. به همین مناسبت در جمهوری اسلامی ایران نیز به منظور توجه دادن مردم به امر مهم درختکاری و حفظ منابع محیط زیست و زیست محیطی، 15 اسفند روز درختکاری واز پانزدهم الی بیست و یکم اسفندهر سال به نام هفته منابع طبیعی نام گذاری شده است. در این روز، نهال انواع درختان، متناسب با شرایط آب وهوایی ایران میان مردم پخش می گردد و چگونگی کاشت درخت به علاقه مندان آموزش داده می شود. امیداست که با ترویج این سنت خوب ، شاهد محیطی با طراوت در سراسر میهن عزیزمان باشیم.

غرس نهال در هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، با دستان مبارک حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی

 


 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی