برنامه ی پاکسازی مشارکتی جنگل، در نکوداشت دهه ی تنوع زیستی ملل متحد (2020-2011) و با هدف حفاظت هر چه بیشتر از اکوسیستم جنگلی هیرکانی، زاگرسی، حرا و جنگل های  مناطق خشک و نیمه خشک کشور برگزار می شود. این برنامه در سه سال گذشته با همکاری موسسه ی توسعه ی پایدار هرمد (به عنوان متولی و هماهنگ کننده ی ملی) و جوامع محلی، سازمان های دولتی و غیر دولتی و دوستداران محیط زیست در استان های مختلف برگزار شده است. تشکل همیاران طبیعت اسبوکلا (ساری)، به عنوان هماهنگ کننده ی استانی، از جوامع محلی و روستائیان، سازمان های دولتی و غیر دولتی، هنرمندان، کوهنوردان و ورزشکاران، گروه های مردمی و انجمن های محیط زیست دعوت می کند تا در چهارمین برنامه ی پاکسازی مشارکتی جنگل که به امید خدا در جمعه 21 شهریور 1393 در استان مازندران به همراه استان های دیگر اجرا می شود شرکت نمایند.

علاقمندان به شرکت در این برنامه می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرند :

شماره تماس :  09364500211 (عمران سالخورده)       ایمیل : emran.sal89@gmail.com

پوستر ملی چهارمین برنامه ی پاکسازی مشارکتی جنگل از اینجا دانلود کنید.

 

انجمن ها ، تشکل ها و سازمان هایی که تا کنون برای شرکت در برنامه ی «پاکسازی مشارکتی جنگل» در استان مازندران اعلام آمادگی کردند + مسیر اجرای برنامه :

 

1- تشکل همیاران طبیعت اسبوکلا (هماهنگ کننده ی استانی)

 

آدرس مسیر اصلی شماره 1 که با رنگ قرمز در تصویر زیر مشخص شده است : ساری - اتوبان ساری به میاندورود - ورودی بیمارستان سوختگی شهید زارع به سمت روستای زرین آباد ؛ شروع برنامه از قسمت جنگلی پس از مدرسه ی شهید بهشتی واقع در جاده ی روستای زرین آباد تا ابتدای روستا

نحوه برگزاری و ساعت آغاز برنامه : لطفا دوستانی که قصد شرکت در برنامه را دارند ساعت 8:30 در ورودی مدرسه شهید بهشتی واقع در ابتدای جاده زرین آباد تجمع نمایند تا پس از هماهنگی ، برنامه را به خواست خدا ساعت 9:00 به صورت رسمی آغاز کنیم.

در پایان کار ، پس از پذیرایی مختصر ، همگی از سایت پرورش مرال (گوزن قرمز) در پناهگاه حیات وحش سمسکنده بازدید خواهیم کرد.

ابزار های کار : کیسه زباله و دستکش کار در صورت امکان.

قابل توجه عزیزانی که از ساری تشریف می آورند : وسیله ی نقلیه در میدان شهدا مستقر می باشد . سعی کنید تا ساعت 8 صبح در میدان حاضر باشید .

پیام دکتر معصومه ابتکار برای شرکت کنندگان در چهارمین برنامه پاکسازی مشارکتی جنگل : 

*****************

بسم الله الرحمن الرحیم

پیام معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ، به مناسبت برگزاری چهارمین برنامه پاکسازی مشارکتی جنگل

21 شهریور 1393

دستهایی که برای زدودن ناپاکی و بزرگداشت حرمت طبیعت به حرکت در می آید ستودنی هستند و قدمهایی که در مسیر همراهی برای اعتلای جامعه برداشته می شوند قابل تقدیر.

اقدام همزمان جمع گسترده ای از نهادهای مدنی در سطح ملی، استانی و محلی برای پاکسازی زیست بومهای جنگلی از وجود زباله در چهارده استان کشور کاری بزرگ است که از دست و قدم انسانهای بزرگ بر می آید.

انسانهایی که فراتر از خواسته های شخصی و نیازهای فردی خود، به جامعه و فداکاری برای دیگران می اندیشند و تحمل دیدن آلودگی و ناپاکی را در هیچ جا به خصوص جنگلهای آسیب دیده کشور ندارند.

عظمت کار و والایی همت شما را می ستایم و از خداوند متعال عزت، سرافرازی و توفیق روز افزون تک تک شما عزیزان را در قدمهای خیری که بر می دارید، خواستارم.

*****************

به امید همیاری سبزتان در صبح روز 21 شهریور.

 

آدرس مسیر اصلی شماره 2 : ساری - اتوبان ساری به میاندورود - ورودی روستای اسبوکلا به سمت پناهگاه حیاط وحش سمسکنده تا ابتدای روستای اسبوکلا (این مسیر توسط اعضای همیاران طبیعت اسبوکلا پاکسازی خواهد شد)

 

تصویر موقیعت برنامه پاکسازی مشارکتی جنگل (ساری)

2- دهیاری روستای اسبوکلا (ساری)

3- دهیاری روستای زرین آباد علیا (ساری)

4- دهیاری روستای زرین آباد سفلی (ساری)

5- دهیاری روستای ولاشد (ساری)

6- دهیاری روستای هولا (ساری)

7- دهیاری روستای سمسکنده علیا (ساری)

8- دهیاری روستای بندافروز (ساری)

9- دهیاری روستای اسبورز (ساری)

10- انجمن دوستداران محیط زیست روستای دارابکلا (میاندورود)

11- انجمن دوستداران دماوند کوه (آمل)

12- گروه کوهنوردی آرش کمانگیر (بابل)

سوادکوه - منطقه ی کوهنوردی زرشکین و مدرسه ی سنگ نوردی ورسک

13- شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی بهشت پنهان (ساری)

14- گروه کوه نوردی نیشا (آمل)

 دریاچه شورمست - غار اسهبد خورشید - ورسک

15- اداره کل محیط زیست استان مازندران

16- اداره محیط زیست ساری - میاندورود

18- منابع طبیعی استان مازندران

19- انجمن مهرورزان زمین پاک

20- انجمن مردم نهاد آباد سازان سبزاندیش مازندران (آسان)

21- انجمن کوهنوردی مهرگان نکا

22- همیاران طبیعت روستای گت کلا (بخش چلاو آمل)

طبیعت روستای گت کلا

23- گروه کوهنوردی بامدادان بابلسر

منگل - منطقه ی هراز

24- شهرداری ساری

 

گروه ها و انجمن هایی که اعلام آمادگی کردند ، لطفا لوگوی گروه یا انجمن خود را تا 12 شهریور به ایمیل emran.sal89@gmail.com ارسال کنید.

 

گزارش برنامه در سال های قبل را در ادامه ی مطلب بخوانید .

 

*************************************************************

- نخستین برنامه پاکسازی مشارکتی جنگل در 5 استان شامل اصفهان، گلستان، مازندران، گیلان و کرمانشاه با حضور 43 ذینفع از جمله 13 جامعه محلی جنگل نشین (25 شهریور 1390) برگزار شد.

 

- دومین برنامه پاکسازی مشارکتی جنگل در 7 استان شامل اصفهان، گلستان، مازندران، گیلان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری و فارس با حضور بیش از هفتاد ذینفع از جمله جوامع محلی جنگل نشین (24 شهریور 1391). برای مشاهده گزارش دومین برنامه پاکسازی مشارکتی جنگل اینجا را کلیک کنید (PDF/8MB) .

 

-  سومین برنامه پاکسازی مشارکتی جنگل در 11 استان شامل اصفهان، گلستان، مازندران، گیلان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، فارس، کردستان، خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان با حضور بیش از یکصد ذینفع از جمله جوامع محلی جنگل نشین  (22 شهریور 1392). برای مشاهده گزارش سومین برنامه پاکسازی مشارکتی جنگل  اینجا را کلیک کنید.(PDF/8MB)