جلسه هم اندیشی نمایندگان سازمانهای مردم نهاد و اعضاء هیات علمی دانشگاههای مازندران با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پنج‌شنبه‌شب در نشست هم‌اندیشی با سازمان‌های مردم نهاد و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های مازندران، اظهار داشت : در دولت فرصتی فراهم شده تا صدای سازمان‌های مردم نهاد شنیده شده و فضایی برای فعالیت این سازمان‌ها در چهارچوب قانون باشد.

وی ادامه داد: بسیاری از نکات مورد اشاره در این نشست و پیشنهادات، نکات درستی است و معضلات محیط زیست کشور، بسیار گسترده است و نمی‌توان انتظار داشت در مدت کوتاه رفع شود چرا که سال‌ها بی‌توجهی به این مشکلات شدت بخشیده و اکنون نیازمند اراده جدی است و این اراده از طرف دولت یازدهم و حاکمیت وجود دارد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه نخستین مصوبات دولت، مصوبات محیط زیستی بوده است، افزود: اراده دولت برای استقرار نگرش متعادل برای توسعه پایدار کشور، اعلام و ارائه شده است.
وی ادامه داد: در اداره کل محیط زیست مازندران باید اتاق مشارکت دانشگاه و صنعت تشکیل شود.
رئیس سازمان محیط زیست یادآور شد: دامن زدن به مطالبات، بدون توجه به واقعیت، راه حل نیست.
دکتر ابتکار با اشاره به اینکه بسیاری از مسائل، به رفتار افراد مربوط است، گفت: سمن‌ها نقش کلیدی در فرهنگ‌سازی دارند.
وی با بیان اینکه مشکلات با چرخاندن میله جادویی حل نمی‌شود، تصریح کرد: انجام کار به اخلاق، فرهنگ و رفتار اجتماعی هر فرد مربوط است.
دکتر ابتکار با اشاره به اینکه با همه تفاوت دیدگاه‌ها باید آموزش ببینیم که همدیگر ا تحمل کنیم، افزود: اینها مناسبات اولیه رفتار مدنی و کار تشکیلاتی است و اگرچه مسیر دشواری است اما باید این مسیر را طی کنیم.
این مسئول با بیان اینکه در بدترین شرایط، مسئولیت محیط زیست را به دست گرفتیم، یادآور شد: نیازمند کمک هستیم.
وی با اشاره به اینکه می‌دانم نیروگاه‌ها از سوخت مازوت استفاده می‌کند، اظهار داشت: اما گاز طبیعی برای مصارف نیروگاه‌ها وجود ندارد و یا باید این نیروگاه‌ها تعطیل شوند و یا براساس برنامه، به صورت تدریجی ابتدا شهرهای پرجمعیت و بسیار آلوده مثل تهران که بحران آلودگی هوا داشتیم به یک وضعیت پایدار برسند.
دکتر ابتکار گفت: سال‌ها بنزین آلوده در تهران و دیگر شهرها توزیع می‌شد و اکنون این بنزین آلوده دیگر در هیچ جای کشور توزیع نمی‌شود.
این مسئول با بیان اینکه الان زمان کار و تلاش است، خاطرنشان کرد: رئیس‌ جمهور به نقش سازمان‌های مردم نهاد، اعتقاد دارد و تلاش دارد موانع فعالیت سمن‌ها در چهارچوب قانون برداشته شود.
وی ادامه داد: در این دوره سازمان‌های مردم‌نهاد و دانشگاه‌ها می‌توانند به رفع مشکلات کمک کنند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور سازمان های مردم نهاد را یاریگر بخش دولتی برای رفع مشکلات زیست محیطی دانست.
در این نشست تعدادی از سازمانهای مردم نهاد و اساتید دانشگاههای مازندران به بیان مشکلات زیست محیطی استان پرداختند.
همچنین در این جلسه با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ، از فاز اول سامانه نظارت تصویری مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران بصورت آنلاین، کتاب نقشه راه محیط زیست استان مازندران و بازی زیست محیطی برای گوشیهای موبایل رونمایی شد.