بخش دوم مجموعه مقالات ارائه شده اعضای سازمان مردم نهاد همیاران طبیعت اسبوکلا ، درسومین همایش ملی انجمن های علمی دانشجویی کشاورزی و منابع طبیعی

 

بخش دوم مجموعه مقالات ارائه شده اعضای سازمان مردم نهاد همیاران طبیعت تبرستان

 درسومین همایش ملی انجمن های علمی دانشجویی

کشاورزی و منابع طبیعی

در این همایش با پشتکاری که اعضای سازمان داشتند توانسته اند مقالات خود را به صورت شفاهی ، پوستری و انتشار در سایر مقالات همایش به ارائه برسانند. 

با تشکر از همه دوستان

 


گیاه‌پالایی فن‌آوری نوین برای پالایش خاک‌های آلوده به عناصر سنگین

 

فاطمه محب‌زاده1*- فاطمه جعفری میانایی2- زهرا فیضی3- نادره بیگی4- نسرین معظمی5

 

 

1*- دانشجوی کارشناسی ارشد همزیستی با بیابان ، دانشگاه تهران، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی

 2- دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت مناطق بیابانی، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگا

3- دانش آموخته کارشناسی ارشد همزیستی با بیابان، دانشگاه تهران، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی

4-   دانشجوی کارشناسی ارشد همزیستی با بیابان، دانشگاه تهران، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی

5-   دانشجوی کارشناسی ارشد همزیستی با بیابان و عضو انجمن علمی دانشجویی بیابان ، دانشگاه تهران، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی

 

 چکیده

شکی نیست که در نتیجهی افزایش روزافزون جمعیت کرهی زمین بایستی در آینده شاهد بغرنجتر شدن معضل آلودگی خاک، آب و هوا توسط انواع مختلف آلایندههای محیط زیستی باشیم. از این رو، توجه به فناوری‌های نوینِ مورد استفاده جهت پالایش مکان‌های آلوده، ضروری به نظر می‌رسد. اگرچه امکان اصلاح خاک‌های آلوده به فلزات سنگین با استفاده از تکنیک‌های شیمیایی، فیزیکی و یا زیستی وجود دارد، اما روش‌های فیزیکی و شیمیایی اصلاح مناطق آلوده به فلزات سنگین هزینه‌بر، وقت‌گیر و تخریب کننده‌ی محیط زیست می‌باشند. از این رو، طی سال‌های اخیر دانشمندان و مهندسین درصدد طراحی و توسعه‌ی تکنیک‌های زیستی برآمدند که بتوانند مکان‌های آلوده به فلزات سنگین را بدون آنکه بر حاصلخیزی و تنوع بیولوژیکی خاک اثرات سوئی داشته باشند پاکسازی و تعدیل نمایند. گیاه‌پالایی از تکنیک‌های پالایش موثر، ارزان و پایدار است که بر حاصلخیزی خاک تاثیر منفی ندارد. این روش موجب ترمیم رویشگاه، رفع آلودگی، حفظ فعالیت بیولوژیک و ساختار فیزیکی خاک شده و به طور چشمگیری ارزان است.

کلمات کلیدی: گیاه‌پالایی- آلودگی‌ خاک- عناصر سنگین- اصلاح خاک


 

موانع زادآوری بلوط غرب و راهکارهای جلوگیری در استان چهارمحال و بختیاری

 

عالیه عباسی

 

دانشجوی کارشناسی و عضو انجمن علمی دانشجویی جنگلداری دانشگاه شهرکرد

 

چکیده

جنگل‌های بلوط ایران در سه ناحیه هیرکانی، ارسباران و زاگرس قرار دارد. جنگل های استان چهارمحال و بختیاری بخش مهمی از جنگل­های بلوط غرب را تشکیل می­دهد که در ارتفاعات بین 800 تا 2300 متر از دریا قرار دارد. این جنگل­ها خالص یا آمیخته با دیگر گونه‌های درختی و درختچه ای هستند،بلوط بومی این منطقه دارمازو بوده است اما  به هر حال گونه غالب آن را بلوط تشکیل می­دهد. بلوط­های منطقه عمدتا از گونه بلودار هستند اما وجود دیگر گونه­ها بلوط غرب نیز در جنگل­های بختیاری رد نشده است. با توجه به اهمیت زیست­شناسی و اقتصادی گونه­های بلوط در استان چهارمحال و بختیاری بر آن شدیم تا موانع زادآوری را ذکر کرده تا در مدیریت بهتر جنگل چهارمحال و بختیاری یاری رساند. نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که دخالت‌های انسانی از جمله جاده‌سازی، چرای دام و زغال‌گیری و در نتیجه به هم خوردن تعادل این جنگل از فرم دانه‌زاد به شاخه‌زاد مانع زادآوری بلوط به شکل طبیعی بوده است.سعی بر آن شده است که با هدف مدیریت مطلوب جنگل، تشریح موانع زادآوری این گونه مورد بررسی قرار گیرد.

کلمات کلیدی: بلوط، ده­ون، مه­تک، زادآوری، دام، جنگل های زاگرس، زادآوری بلوط، استان چهار محال و بختیاری


وضعیت جاده جنگلی جنگل اسبوکلا

 

عالیه عباسی1 ذبیح اله اسدی اسبوکلایی 2

 

1- دانشجوی کارشناسی و عضو انجمن علمی دانشجویی جنگلداری دانشگاه شهرکرد

2- دانشجوی کاردانی و عضو انجمن علمی دانشجویی معماری موسسه آموزش عالی روزبهان ساری

 

چکیده

پروژه جاده و محاسبات و نقشه­های آن، اساس و پایه احداث جاده‌ها را تشکیل می­دهند. با در اختیار داشتن نقشه‌ها، محاسبات و گزارشات، برنامه­ریزی و اجرای عملیات احداث جاده، به صورت کاملا ساده امکان‌پذیر خواهد بود. پروژه و احداث جاده ها بایستی به نحوی انجام گیرند که از یک طرف اهداف و موارد استفاده از آن کاملا رعایت شده و وسایل نقلیه بتوانند با اطمینان کافی بر روی آنان رفت و آمد نمایند و از طرف دیگر پستی و بلندی مسیر و منطقه انطباق داشته باشند. هدف از این پژوهش ارائه معیارهای استاندارد ساخت جاده و همچنین شناسایی وضعیت جنگل اسبوکلا و شمردن استانداردها و خطاها در ساخت این جاده جنگلی است. نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که وجود شبکه جاده جنگلی به دلیل حضور گردشگران فراوان در تمامی فصول سال و همچنین وجود جنگل‌نشینان و ارتباط آنها با مناطق شهری ضروری است. با توجه به اینکه در حال حاضر هر چند کمتر از سال‌های گذشته برداشت چوب در نقاطی از جنگل به چشم می‌خورد، تعمیر و اصلاح این جاده از اهمیت بیشتری نسبت به سال‌های گذشته برخوردار است.

کلید واژه: اسبوکلا، جاده جنگلی، روسازی، شانه‌ راه