مانور مقابله با آتش در عرصه های طبیعی مازندران، با مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران و با همکاری اداره کل منابع طبیعی ، هلال احمر، اورژانس 115 و آتش نشانی عصر روز پنجشنبه 21 خرداد 1394، همزمان با ششمین روز از هفته محیط زیست در منطقه سمسکنده ساری برگزار شد. با توجه به این که عرصه های جنگلی و حفاظت شده در معرض حوادث غیر مترقبه و حتی عمدی قرار دارد، مشارکت سازمان های مرتبط و جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد برای مقابله با چنین حوادثی بسیار کمک کننده خواهد بود. این مانور با هدف افزایش سطح مشارکت میان سازمان های مرتبط و مردم طراحی و اجرا شده است.

دامدار حاضر در منطقه به عنوان نخستین شاهد حریق، این حادثه را به پناهگاه حیات وحش سمسکنده که در نزدیک ترین فاصله با نقطه ی وقوع آتش و در جاده ی ورودی روستای اسبوکلا قرار دارد، خبر داد. سپس اطلاع رسانی از سوی این پناهگاه به سازمان های مرتبط و جمعیت مردمی انجام شد.

سازمان مردم نهاد همیاران طبیعت اسبوکلا به عنوان جمعیت مردمی و پیشتاز پس از اطلاع یافتن از وقوع حادثه در محل حضور یافت و نخستین اقدامات را با استفاده از ابزارهای ساده برای مقابله با آتش انجام داد.

محیط بانان و جنگل بانان گروه های بعدی بودند که به کمک جمعیت مردمی آمدند. نیروهای اورژانس 115 و هلال احمر گروه های بعدی شرکت کننده در مانور بودند. نیروهای آتش نشانی با ابزارهای اطفاء حریق بر آتش غلبه کرده و به طور کامل آن را خاموش کرد. نیروهای امدادی و اورژانس هم به مداوای آسیب دیدگان و حادثه دیدگان ساختگی این مانور پرداختند و به سرعت آنها را از منطقه خارج ساختند.

در انتهای مانور آقای مهندس نبیان، معاون عمرانی استاندار مازندران و آقای مهردادی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان برای حاضران و بازدید کنندگان در رابطه حوادث غیرمترقبه در استان سخنانی ایراد کردند.

مهندس نبیان، با بیان اینکه استان مازندران آبستن تمامی حوادث غیر مترقبه است و باید در هر حال آماده باش باشیم ، گفت : آتش سوزی ناشی از گرمای بیش از حد هوا و برخی مواقع سهل انگاری عوامل انسانی یکی از حوادث جدی استان است.

وی با اشاره به  اهمیت حراست و حفاظت از جنگل های هیرکانی مازندران افزود : به منظور هم افزایی و مشارکت بیشتر مردم و مسوولان در پیشگیری و مقابله با حوادث غیر مترقبه ، تفاهم نامه چهار جانبه ای بین ادارات کل پدافند غیر عامل ، هلال احمر ، اداره کل امور روستایی و مدیریت بحران استان منعقد شده است که در این تفاهم نامه مقرر گردید تا گروه های مختلف در این ادارات داوطلبان و نیروهای مردمی را به کار گرفته و مشارکت آنان را ساماندهی کنند.

دکتر ناصر مهردادی نیز به کمبود تجهیزات و امکانات و نیروی انسانی اشاره کرد و گفت : از آنجایی که بیشتر مناطق حفاظت شده جنگلی و مرتعی استان در معرض خطر حوادث طبیعی و حتی عوامل انسانی و عمدی قرار دارد ، حضور گروه های مختلف داوطلب و همکاری دستگاه های اجرایی ضروری است.

وی مانور اطفای حریق مرتع و جنگل در مازندران را  مهم دانست و با تاکید بر لزوم همکاری مردم و مسوولان در حوادث غیر مترقبه بیان داشت: در حال حاضر آتش سوزی مرتع و جنگل بویژه در منطقه میانکاله تهدید جدی علیه محیط زیست استان است.

لازم است از آقایان علی اصغر میرزایی و محمد سعیدی از اعضای فعال همیاران طبیعت اسبوکلا و هماهنگ کننده ی این برنامه در همیاران ، آقایان آیت سعیدی و علی سالخورده از دیگر اعضای همیاران که زحمت تهیه تصاویر را کشیدند و سایر اعضای سمن همیاران طبیعت اسبوکلا که در برنامه شرکت کردند، همچنین از آقای دکتر مهردادی، آقای دکتر یداللهی و محیط بانان زحمت کش پناهگاه حیات وحش سمسکنده تقدیر و تشکر کنیم.